4 způsoby, jak otevřít příkazový řádek jako správce v systému Windows 10

Most Viewed Article

4 způsoby, jak otevřít příkazový řádek jako správce v systému Windows 10

Někdy je třeba použít příkazový řádek ke spuštění některých programů nebo k provedení jiných úkolů. Mnoho příkazových řádků vyžaduje administrátorská oprávnění, takže kolikrát musíte jako správce otevřít příkazový řádek. Nyní na této stránce vám ukážeme, jak otevřít příkazový řádek jako správce v systému Windows 10. Na výběr máte čtyři způsoby.

Cesta 1: z vyhledávání v nabídce Start

Do vyhledávacího pole nabídky Start zadejte příkazový řádek (nebo cmd). Když se ve výsledku hledání zobrazí aplikace Příkazový řádek, klikněte na ni pravým tlačítkem a vyberte příkaz Spustit jako správce.

spustit jako administrátor

Cesta 2: z nabídky Win + X

Klepnutím pravým tlačítkem myši na ikonu Win v levém dolním rohu plochy Windows 10 nebo současným stisknutím kláves Win + X na klávesnici vyvoláte nabídku Power Users Menu (nazývaná také nabídka WinX). Poté z nabídky vyberte příkazový řádek (Admin) a otevřete příkazový řádek jako správce.

Poznámka: Pokud v nabídce Power Users vidíte Windows PowerShell místo příkazového řádku, přečtěte si část Nahrazení prostředí Windows PowerShell příkazovým řádkem v nabídce WinX.

otevřete CMD z nabídky WinX

Cesta 3: od Správce úloh

Krok 1: Klepněte pravým tlačítkem myši na libovolnou prázdnou oblast na hlavním panelu a v nabídce vyberte položku Správce úloh. Tím se otevře Správce úloh v systému Windows 10.

vyberte Správce úloh
Krok 2: Na panelu nabídek klikněte na nabídku Soubor> Spustit novou úlohu.

Krok 3: Do dialogu Vytvořit novou úlohu zadejte cmd a klikněte na OK. Poté se příkazový řádek otevře jako správce.

typ cmd

Cesta 4: z Průzkumníka souborů

Příkazový řádek je ve skutečnosti aplikace cmd.exe umístěná v C: \ Windows \ System32 na systémové jednotce Windows, takže můžete otevřít příkazový řádek jako správce z Průzkumníka souborů.

Krok 1: Otevřete Průzkumník souborů v systému Windows 10.

Krok 2: Přejděte do složky C: \ Windows \ System32. Přejděte dolů a najděte program cmd.exe, poté na něj klikněte pravým tlačítkem az kontextové nabídky vyberte příkaz Spustit jako správce. Odtud také můžete připnout příkazový řádek do nabídky Start nebo na hlavní panel pro snadnější přístup.

Otevřená aplikace cmd
Windows

Hodnotit tento článek

(70 z 144 z lidí shledali tento článek užitečný)

Máte zájem o eHelpdesk? Neváhejte a kontaktujte nás!

Jméno a příjmení

E-mailová adresa*

Předmět*

Vaše zpráva*